Основні правила вишивки хрестиком
Для того, аби вишивка вийшла охайною, а робота приносила задоволення і вишивалася легко, дотримуйтесь цих нескладних правил:
1. Кожен раз, починаючи вишивати, мийте руки! Це правило значно полегшить підготовку готової роботи до оформлення.
2. Перед початком роботи переконайтеся, що краї канви НЕ будуть сипатися. Якщо канва досить жорстка, можливо ніякі дії не знадобляться. Якщо ви побоюєтеся, що край посипиться, можна промазати їх водорозчинним клеєм, типу ПВА. Другий варіант - обшити їх петельним швом. Про петельний шов можна знайти цілу статтю у нас на сайті.
3. Починайте вишивати від центру. Центр схеми вишивки знаходиться на перетині трикутників на схемі. Центр тканини легко визначити, склавши тканину навпіл горизонтально, а потім - вертикально.
4. Зробіть розмітку 10/10 клітинок спеціальними маркерами для тканини. При нанесенні розмітки, дотримуйтесь інструкцій виробника маркера. Сліди від маркера змивайте тільки холодною водою.
5. Уважно зіставте умовні позначення з номерами ниток на органайзері. Будь ласка, зверніть увагу, - іноді одним і тим же кольором виконуються стежки в дві нитки і в одну нитку. При цьому у них будуть різні умовні позначення.
6. Якщо ви вишиваєте в дві нитки, дуже зручно взяти одну нитку, скласти її навпіл, всунути в голку і закріплювати її на тканині петлею. Якщо кількість ниток непарна (одна або три нитки), то пропустіть робочу нитку крізь кілька ниток тканини, і закріпіть їх стібком. Детальніше про це можна прочитати в статті "Вишивка хрестиком для початківців".
7. Головне правило вишивки хрестиком - верхній стібок повинен бути спрямований в одну сторону. Якщо стібки лежать в різні боки, то навіть один і той самий колір матиме різні відтінки.
8. Слідкуйте за натягом стібків. Якщо сильно стягувати стежки (особливо нижній), то буде просвічуватися тканина, малюнок може спотворитися, стане перекошеним.
9. З вивороту робота повинна виглядати акуратно. Не допускаються переходи більше ніж 1 см. Переходи більше 1 см ведуть до стягання малюнка, сплутування ниток з вивороту, перевитрати ниток в цілому. Зверніть увагу, що нитки в наборі дані з запасом в 40% і такий запас не розрахований на вишивання методом «парковки» (Cross Stitch Parking Method)
10. Всі оздоблювальні шви вишиваються в останню чергу, коли всі хрестики вишиті.
11. Обов'язково виперіть вишивку перед оформленням, слідуючи наступним правилам:
- якщо ви користувалися маркером для розмітки, змийте його холодною водою;
- в тазу або будь-який інший ємності для прання розведіть рідке мило або пральний порошок в теплій воді, збийте руками піну - потім опустіть вишивку в воду і залиште на приблизно на 1 годину. Не тріть вишивку, краще кілька разів поміняйте мильну воду.
- якщо вишивка дуже брудна, можна її злегка погладити руками з піною, дуже акуратно.
- прополощіть вишивку в чистій воді, кілька разів змінивши її.
12. Ні в якому разі не використовуйте відбілюючі мило або порошок - муліне може злиняти і робота буде зіпсована.
13. Не викручуйте вишивку - ви можете її деформувати.
14. Сушіть вишивку в розправленому вигляді. Можна розкласти її на рушник. Постарайтеся надати канві правильної прямокутної форми.
15. Пропрасуйте вишивку поки вона злегка волога. Якщо пересохла, то збризніть тканину з пульверизатора. Гладити необхідно на чистій м'якій поверхні. Ідеально підійде білий махровий рушник. Якщо рушник кольоровий - переконайтеся, що він не линяє. Покладіть вишивку виворотом вгору і добре пропрасуйте в режимі «бавовна», намагаючись остаточно надати роботі правильну форму. Повітруля в своїх наборах використовує тільки бавовняну тканину і бавовняні нитки.
От і все! Ваша робота готова до оформлення в багетній майстерні!
Рекомендуємо також ознайомитись з статтею "Як доглядати за вишивкою".
Бажаємо вам приємного дозвілля разом з Повітрулею!